Duo

7 nõuannet, kuidas investeerida Airbnb-korterisse

Airbnb ärisse sisenedes on üks olulisemaid otsuseid õigete korterite valik oma portfelli. Oma kogemuse põhjal toob Airbnb host Kristel Kont välja 7 nõuannet, mida peab objektide valikul oluliseks. Kristeli enda sõnadega: “Minu tee Airbnb hostiks sai alguse kolm aastat tagasi pooljuhuslikult ning selle aja jooksul on minu entusiasm lühiajalise üüri äri suhtes ainult kasvanud. Ühtlasi on saanud selgeks nii mõnedki tõed, millest edaspidi soovin lähtuda.”

Autor Kristel Kont, Airbnb host

Asukoht maksab

Kindlasti on võimalik majutust pakkuda ka äärelinnas või linnast väljas, aga enamik külalisi soovib siiski peatuda linna südames, olgu nad seal turistina või tööasjus. Statistika näitab üheselt, et nii hinnad kui täituvus on kõige kõrgemad vanalinna korterites. See kehtib nii pealinna kui ka teiste linnade puhul.

Vähem ruutmeetreid = suurem tootlus

Külalismajutuse hind sõltub voodikohtade ja magamistubade arvust, mitte korteri suurusest. Küll aga sõltub ruutmeetrite arvust korteri hind ‒ ja seega  investeeringu tootlus. Seetõttu on Airbnb-investeeringuks ideaalne kompaktne ja hea planeeringuga korter. Väiksema korteri koristamisele kulub vähem aega ja see pole Airbnb puhul üldse mitte tähtsusetu, vaid vastupidi, igapäevane aja- ning rahavõit.

Ära üle- ega alainvesteeri

Külalised tahavad end tunda mugavalt ja selleks peab korteris olema kõik eluks vajalik. Teisalt pole vaja täispuidust mööblit või hirmkallist disaindiivanit, mille tervise pärast nii omanik kui külaline muretsema peavad. 

Kvaliteeti tasub siiski investeerida. Vastavalt levinud eksiarvamusele kulub külaliskorteri sisustus vähem kui pikaajalise üürikorteri oma, kuna seda lihtsalt kasutatakse vähem. Enamik külalisi vaid ööbib ning käib duši all, ega kasuta isegi kööki. Samuti koristatakse korterit pea igapäevaselt.

Investeeri nutilahendustesse

Pärast üht suve võtmetega jooksmist ja külaliste järel ootamist (või ootasid nemad mind) tõotasin endale, et minu järgmistes Airbnb-korterites peab olema nutilukulahendus. Self check-in säästab tohutu hulga võõrustaja ja külaliste aega, mis muidu kuluks kohtumise kokkuleppimiseks, jooksvaks suhtlemiseks ja ootamiseks.

Levinud on koodiga võtmekarbid, mille saab kinnitada näiteks aia külge, kuid minu kogemusest kaasnevad nendega omad riskid. Näiteks jätab külaline lahkudes võtme korralikult sulgemata karpi või külmub see talvel lihtsalt kinni. Neid probleeme saab vältida võtmevaba nutilukuga, mille puhul saab uksed lahti unikaalse koodiga või distantsilt mobiiliäpist.

Mängi läbi plaan B

Eriti viimase poolaasta valguses soovitaksin kindlasti mängida läbi ka stsenaariumi B ja mõelda, kui lihtsalt ning millise hinnaga saaks korteri välja üürida pikaajaliselt. Airbnb-korter pole ju mingi imeloom, vaid keskmisest paremas korras ning kõige eluks vajalikuga sisustatud korter, mis reeglina on hinnas ka pikaajalise üüri turul.

Vaata Tallinnast väljapoole

Vaieldamatult kõige tihedam on konkurents lühiajalisel üüriturul pealinnas, väljaspool Tallinna on pilt sootuks teine. Seega kaaluksin ma isegi pealinlasena kindlasti teisi asukohti. Enamik omanikke nagunii haldusega ise ei tegele, vaid annavad korteri professionaalse haldusettevõtte kätesse, seega pole vahet, kui korter asub teises linnas. Pigem võib see olla lisaväärtus, kui oma pereliikmed saavad korterit mingil perioodil kasutada seoses töö või õpingutega ‒ või puhkusega.

Kaalumist väärivad näiteks Tartu ja Pärnu. Mõlemad on nii siseturisti kui ka väliskülalise jaoks atraktiivsed sihtkohad. Kui suvepealinnas on nõudlus eriti kõrge suvel, siis Tartu trumbiks on kõrgkoolid, järjest suurem hulk välistudengeid ning rahvusvahelisi iduettevõtteid ja aktiivne üritustekalender, mis meelitavad linna külastama aasta ringi.

Hoia pilk seadusloomel

Mina isiklikult asjade käigust ette ei ruttaks, aga võimalike regulatiivsete muudatustega võiks siiski arvestada. Kui peaks tõesti kehtima hakkama nõue, et lühiajalise üüri jaoks on vaja korteriühistute luba, võib eeldada, et lühiajaline üüriturg koondub majadesse, kus on ülekaalus investorite omandis kortereid. Seega eelistaksin ise täna investeerimiseks maja, kus on palju teisi üüriinvestoreid.

Autor: Kristel Kont, Airbnb host